Patek Philippe Nautilus Self-Winding Rose Gold
د.إ4,800.00
Technical Specifications
| Feature | Specification |
| Reference Number | 7118/1200R-010 |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Diameter | 35.2 mm (10 to 4 o’clock) |
| Case Thickness | 8.62 mm |
| Dial | Purple lacquered with “wave” pattern, rose gold applied numerals and hour markers with luminescent coating |
| Bezel | Set with 56 diamonds (~0.67 ct) |
| Movement | Caliber 26-330 S C (Self-winding mechanical) |
| Power Reserve | Min. 35 hours – Max. 45 hours |
| Bracelet | 18K Rose Gold with Nautilus patented fold-over clasp |
| Water Resistance | 60 m (approximately 200 feet) |
| Case Back | Sapphire crystal (transparent) |
| Functions | Date (at 6 o’clock), sweep seconds, hours, and minutes |









