Patek Philippe Nautilus Ladies Automatic rose gold
د.إ4,800.00
Technical Specifications
| Feature | Specification |
| Reference Number | 7118/1200R-010 |
| Case Diameter | 35.2 mm (10 to 4 o’clock) |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Bezel | Set with 56 diamonds (~0.67 ct) |
| Dial | Rose-gilt opaline with “wave” pattern; rose gold applied numerals/markers with luminescence |
| Movement | Self-winding mechanical (Caliber 26-330 S C) |
| Power Reserve | Min. 35 hours – Max. 45 hours |
| Water Resistance | 60 m (approx. 196 ft) |
| Bracelet | 18K Rose Gold with Nautilus fold-over clasp |
| Case Back | Sapphire crystal |
| Functions | Date at 6 o’clock, center sweep seconds |











